-->

середа, 22 січня 2025 р.

Соборність спогади учасника живого ланцюга єдності 1990

 35 років тому 20.01.1990 відбувся грандіозний Ланцюг Злуки «Українська Хвиля» - живий ланцюг Львів-Київ. Присвячений вшануванню Акта Злуки 22 січня 1919 року.

В часи СРСР це була наймасовіша акція протесту проти комуністичного режиму і свідчення про єдність українців. Ми повторили досвід мешканців Балтійських радянських республік, які з’єднали свої три столиці живим ланцюгом 23.08.1989 року.

Зараз важко повірити, що все це вдалося організувати громадським активістам під проводом Народного Руху України без жодних засобів комунікації. Мобільних телефонів ще не існувало, а дротових телефонів було дуже мало у приватних помешканнях. 

Але близько мільйона людей взялися за руки і з'єднали обидві українські столиці.

Ця грандіозна акція дала людям віру у власну спроможність і це було критично важливим для перемоги демократичних сил на Галичині на виборах у березні того ж року.


Мої спогади як учасника – 


Єдність України на той час була дуже чутливим питанням, бо кордони УРСР лише окреслювали територію республіки. А серед населення, що намагалося відродити національну самобутність, нуртувало дуже багато різних, часом протилежних поглядів та ідей. Одні обговорювали карти грандіозної території етнічного розселення українців, включно з Кубанню, Білгородщиною, частинами Воронежської та Курської областей, Берестейщиною, анексованими територіями на теренах Польщі та Словачини і навіть теренами північно-східної Угорщини. Інші кричали, що нам того всього не треба, і навіть сучасної південної та східної України також не треба, бо то все – москалі. А справжня Україна то там, де збереглася мова і українська ідея, тобто лише Галичина, західна Волинь і трохи Поділля.

Не скажу, що ця тема обговорювалася на щодень, але різноманітні «міські вар’яти», сексоти та латентні сепаратисти провокували щораз нові витки цієї дискусії. Тому була потреба самим собі та й зовнішньому світу підтвердити нашу єдність і соборність. 


І для цього дуже пасувала така акція – Ланцюг Злуки.

У справу її підготовки та організації включилися сотні людей по всій Україні, але основну роботу зробили громадські організації та поодинокі ентузіасти з Галичини і Києва. І це при тому, що зв’язок був лише за допомогою дротових телефонів, які у своїх квартирах мав дуже малий відсоток людей. А також за допомогою людей-кур’єрів.

Дату визначили на 21 січня 1990 року, бо це була неділя.

Вирішили, що людський ланцюг з’єднає Львів і Київ.

Але Стрий, Тернопіль та Івано-Франківськ також прагнули долучитися і вирішили робити ланцюги зі своїх міст у напрямку Львова. 

Зі Львова та більших міст всіх просили виїхати у мало заселені терени, де було не достатньо людей для побудови суцільного ланцюга вздовж траси. А також побоювалися за дуже про-комуністичні, перелякані терени східної Волині, особливо за Житомирську область – чи там буде достатньо людей? 

Приватні автомобілі мало хто тоді мав, тому залучили практично весь наявний пасажирський і службовий парк автобусів і вантажівок із критими кузовами. 

В однокласників мого сина декілька батьків мали автомобілі. Ми раненько зустрілися біля школи, запхалися по п’ять осіб в одне авто, дітей посадили собі на коліна і поїхали в бік Києва. Транспорту на дорозі було дуже багато, їхалося повільно і вже багато людей стояло вздовж дороги. Всі махали одні одним, очікуючи початку акції, святково вдягнені люди раділи і співали.

В один момент наче струм пробіг по рядах мітингуючих – вони всі замахали руками, зупиняючи транспорт. Бо хтось передав команду, що скоро вже 10-та година і пора шикуватися. Ми повиходили з авт, розгорнули саморобні прапори і долучилися до натовпу на обочині. Встигли доїхати лише в район Бродів, а тут людей ще було дуже багато, вони стояли вздовж дороги щільною юрбою, у декілька рядів.

В обумовленій десятій годині ранку вже всі були на своїх місцях, взялися за руки і символічно з’єднали обидві українські духовні столиці.

Поспівали, поколядували, повигукували патріотичні гасла, але ніхто не хотів розходитися – така всіх розпирала велика радість.

Я витягнув з багажника саморобний вертеп, котрий мені позичив художник Орест Скоп, і пішов з дітьми в найближче село колядувати.

Ми перед тим провели всього одну репетицію, бо на звороті кожної дощинки, на якій був намальований певний персонаж «Вертепу», були чітко написані його слова і репліки.

Дітлахи вже мали по 10 років і весело ходили від хати до хати, колядуючи і віншуючи людям. Назбирали дві торби гостинців – за коляду грошей не брали, лише солодощі і трохи закуски для батьків.


Ввечері по телевізору вже могли оглянути весь той ланцюг, на всіх його ділянках.

Він ставав щораз рідшим по мірі віддалення від Львівщини. На прокомуністичній Житомирщині це вже навіть не був ланцюг – поодинокі сміливці стояли 15-20 метрів одні від одних. Всі мешканці придорожніх сіл позачинялися у хатах і боязко визирали з-за фіранок на вулицю. Навіть боялися спілкуватися з журналістами, котрі до них зверталися через зачинені вікна. Чим ближче було до Києва тим ланцюг знову ставав щільніший і люди вже могли взятися за руки. А в самому Києві люди стояли в багато рядів майже так само, як у Львові.

Цей Ланцюг не лише продемонстрував єдність українців, їхнє прагнення до соборності. Така успішна грандіозна акція заперечила монополію Компартії на організаційні та ідеологічні питання і заходи. Можливо, що якась формальна заявка на проведення акції була попередньо подана в урядові установи, я того не знаю. Але подія відбулася цілком незалежно від офіційної влади і компартійного погодження. Ця подія засвідчила силу і зрілість нашого громадянського суспільства, яке було найбільшою загрозою для існування радянської імперії.

https://www.facebook.com/share/p/17WvPhga7J/

🇺🇦🇺🇦🇺🇦Архівне відео. Головний отаман армії УНР Петлюра і Голова Директорії УНР Винниченко. Софійській площа, 22 січня 1919-й рік під час об’єднання УНР та ЗУНР в Соборну Україну.


Об 11:00 вишикувалися військові частини, приходили представники профспілок та інших інституцій з прапорами та оркестрами.


Член Директорії Швець оголосив: «Однині є єдина Незалежна Україна!». Тисячі людей почали вигукувати: «Слава. Слава Україні!» і вдарив дзвін на дзвіниці Мазепи.


Було чутно гарматні постріли з Печерська - 121 залп на честь Собороної України.


вівторок, 7 січня 2025 р.

Ніна Боден

 Ніна Боден (англ. Nina Bawden; 19 січня 1925 — 22 серпня 2012) — британська письменниця, повідомляє своїми романами для дітей та дорослих.

Біографія:

Народилася в Ілфорді, Англія. Під час Другої світової війни була евакуйована до Уельсу, що згодом стало основою для її відомого дитячого роману "Керрі у воєнний час" (1973). Навчалася в Оксфордському університеті, де вивчала філософію, політику та економіку. У 2002 році потрапила в залізничну аварію, в якій загинув її чоловік Остін Кларк, а сама Ніна отримала серйозні поранення.

Творчість:

Ніна Боден написала понад 40 книг, серед яких:

  • "Донька відьми" (1966) — розповідь про дівчинку, яка вважає себе донькою відьми.

  • «Птахи на деревах» (1970) — роман, що увійшов до шорт-листа премії Lost Man Booker Prize.

  • «Керрі у воєнний час» (1973) — дитячий роман, що отримав премію «Фенікс» у 1993 році.

Українські переклади:

Деякі твори Ніни Боден були перекладені українською мовою. також, роман "Збігло літо" був перекладений Дмитром Грицюком і виданий видавництвом "Веселка" у 1991 році. Прочитати онлайн можна тут https://chtivo.org.ua/literature/ditjacha/18841-zbiglo-lito.html і тут https://kompas.co.ua/tags/%D0%BD%D1%96%D0%BD%D0%B0%20%D0%B1%D0%BE%D0%B4%D0%B5%D0%BD/

Визнання:

Роман "Керрі у воєнний час" був адаптований для телебачення та радіо, що впливає на його популярність та впливовість.

Ніна Боден залишила значний слід у британській літературі, особливо в жанрі дитячої літератури, її твори продовжують читати та цінувати в усьому світі.

Якщо вас цікавлять конкретні аспекти її творчості чи біографії, будь ласка, повідомте, і я надам детальнішу інформацію.

понеділок, 6 січня 2025 р.

Федоров Іван засновник книгодрукування в Україні

Засновник книгодрукування в Україні
 (бл. 1525 – 1583)

Іван Федоров – видатний друкар і книговидавець, талановитий інженер-винахідник, новатор у галузі поліграфічної техніки.
Від часу прийняття Люблінської унії 1569 р., коли активізувався наступ католицизму на православ'я й почали виникати церковні православні братства, які боронили свою віру та національність, особливо гостро постала проблема освіти. І задовольнити її могло лише друкарство та друкована книга. Початок українському друкарству поклала друкарня, заснована в 1572-1573 рр. у Львові Іваном Федоровим.
Нині дискутується факт першості Івана Федорова, оскільки напис на надгробку свідчить, що він відновив занедбану раніше справу. Проте роль цієї людини у тогочасному культурному житті важко переоцінити.
Народився Іван Федоров близько 1525 р. у Москві. До 1553 служив дияконом у московській церкві Миколи Гостунського. Існує припущення, що Іван Федоров, перш ніж потрапити до Москви, закінчив Краківський університет. Навіть було знайдено у 1969 р. документ, що свідчив про отримання ним ступеня бакалавра в Кракові. Як би там не було, але Іван Федоров добре знав традиції давньоруської книги, оскільки після приїзду з Москви в Україну швидко зумів на основі багатої української та російської народної орнаментики та кращих взірців тогочасного західноєвропейського книжкового мистецтва витворити свій стиль книжкової графіки, який став взірцем для наступних поколінь майстрів. Тривалий час наполегливо вчився друкарству й різьбярству в Москві. Спираючись  на давні  традиції слов'янської рукописної книги та західноєвропейських взірців книжкового мистецтва, винайшов нові зразки шрифтів і книжкових прикрас.
У 1551 р. московський цар Іван Грозний і представники Стоглавого Собору, враховуючи думку просвітителя Максима Грека, вирішили з метою уникнення помилок у церковних книгах, допущених переписувачами, запровадити друкування книг на зразок тих, що виходили у Греції, Італії. Близько 1552 р. у Москві з'явився друкарський верстат і літери, привезені із західноруських земель. Під керівництвом донського місіонера-протестанта Місінгейма та за допомогою диякона Івана Федорова, його підмайстрів Петра
Мстиславця та Маруші Нефедьєва були розпочаті книги московського дру­ку "Апостол" і два видання "Часовника" (1565). Менше ніж за рік "Апос­тол" вийшов у світ. Він мав післямову, де викладалась передісторія росій­ського друкарства, й містив дату виходу книги – за сучасним календарем 1 березня 1564 року

Це була прекрасно оформлена богослужбова книга, яка мала зберігатися в церкві, чекаючи святочної служби, коли з неї читали. "Апостол" був майже у кожної освіченої людини того часу.
"Часовник" – перша книга для читання. Як бачимо, за кілька років першодрукар створив друковану бібліотеку, що містила в собі й буквар, і книгу для початкового читання, і церковно-службову книгу, яка разом із тим була надихаючим і збуджуючим думку читанням для високорозвинених людей.
Після смерті московського митрополита Макарія, протектора друкарської справи, почалися конфлікти між конкурентами, переписувачами книг і новозаснованою друкарнею, що переросли у ворожнечу, яка закінчилася вигнанням друкарів з Москви. Підступні дії заздрісників змушують Івана Федорова залишити Москву й успішно розпочату друкарську справу. Він їде у край, де були кращі умови, щоб, за його словами, "розсівати по землі зерна духовні". Спершу Іван Федоров та Петро Мстиславець опинилися у Литві. На початку 1566 р. вигнанці звернулися до гетьмана Великого князівства Литовського Григорія Ходкевича, мецената й просвітителя, який планував в Заблудові (тепер Польща) заснувати друкарню, з проханням прийняти їх.
Іван Федоров і Петро Мстиславець заклали друкарню в Заблудові. 1568 р. вийшло "Заблудівське Євангеліє", пізніше "Псалтир" та "Часословець". 1570 р. друкування книг у Заблудові припинилося. Тоді Іван Федоров переїхав до Львова, де за допомогою духівництва, міщан та ремісників заклав нову друкарню.
25 лютого 1573 року він почав друкувати першу відому нам друковану книгу в Україні – "Апостол". 15 лютого 1574 року видання побачило світ. Пізніше "Апостол" видавався у Києві (з 1630), Львові (1639), Луцьку (1640). "Апостол" закінчувався післямовою, в якій викладалася історія створення навчального посібника з граматики старослов'янської мови в українській науці. Післямова до Львівського "Апостола" не має собі ані рівної, ані схожої з-поміж інших післямов до слов'янських друкованих книг. Це гостропубліцистична й глибоко лірична розповідь друкаря про своє життя, поневіряння й вірність своїй справі.
Львівський "Апостол" розійшовся не лише землями України, а й по всій землі руській, до Москви і на північ від неї аж до Архангельська. Того самого року вийшов також "Буквар" – перший навчальний посібник з граматики старослов'янської мови. Це найстаріший у Східній Європі друкований підручник. Він складався з двох частин. У першій вміщені власне азбука, матеріал для вивчення літер та складів, слова на відповідні літери, наведені зразки відмінювання, окремі вислови. В другій частині надруковано тексти найбільш вживаних молитов.
Невдовзі Івана Федорова запросив до себе князь Костянтин Острозький. Осівши в маєтку багатого й впливового в Польщі, Литві й Україні видатного українського політичного діяча, друкар виявив себе як здібний організатор і невтомний ентузіаст.
З 1575 р. він перебуває в нього на службі з метою видати слов'янську Біблію. Деякий час, з 1575 по 1576 рр., Федоров був управителем Дерманського монастиря поблизу Острога. У 1576 р. він провадить підготовчі видавничі роботи, бере участь у діяльності вченого гуртка, до якого належали Герасим Смотрицький, Дем'ян Наливайко, Василь Суразький, які, ймовірно, допомагали йому готувати книги до друку. У 1580 р. були випущені окремим виданням Псалтир, Новий Завіт і Біблія. У передмові до "Нового завіту" нагадувалося про потребу бути вірним рідному народові; вказувалося, що православна церква страждає не лише від чужих, а й від своїх, які їй зрадили. Біблія була величезною за розміром.
12 липня 1580 року в Острозькій друкарні Іван Федоров надрукував "Острозьку біблію". Це перше повне видання Біблії в перекладі староукраїнською мовою. При її підготовці були зібрані всі церковнослов'янські та грецькі канонізовані тексти Біблії з монастирів усього православного Сходу, зокрема і текст повної Біблії архієпископа Геннадія (Геннадієва Біблія 1488-1489). Всього "Острозька біблія" має 1256 сторінок. Вона є досконалим зразком друкарського мистецтва XVI ст. в Україні. В Острозькій друкарні під керівництвом Івана Федорова також було надруковано грецько-старослов'янський буквар (1578), "Книгу Нового Завіту" і покажчик до неї (1580), "Хронологію А.Римші" (1581). Федоров брав участь у редагуванні та оформленні книг, писав післямови, виявив себе талановитим новатором у галузі поліграфічної техніки.
У 1583 р. він повертається до Львова і закладає там нову друкарню, але за браком коштів так і не може розпочати роботу. Коли фінансові обставини складаються для Івана Федорова вкрай несприятливо, він їде на службу до короля Стефана Баторія й береться відливати гармати за власною технологією. У той час в Римі кардинал Птолемео Галлі отримує від Папи Урбана VIII наказ удосконалити друкарські шрифти. "Острозька біблія" Івана Федорова була вже відомою на сході Європи. Тому й звернулись до князя Костянтина Острозького з проханням послати до Рима свого "дуже вмілого друкаря, щоб надати посильну допомогу".
Людина всебічно обдарована, Іван Федоров був інженером-винахідником, який не тільки удосконалював шрифти, друкарський верстат, а й зробив відкриття в артилерійській справі. Навесні 1583 року він їде у Відень, щоб запропонувати австрійському імператору Рудольфу "швидкострільну" багатоствольну гармату, свого роду "катюшу" XVI ст. Як писав сам винахідник у листі до імператора, гармату можна було "розбирати на 50, або на 100, а, якщо потрібно, на 200 частин і змонтувати за 3 дні і З ночі". На той час такої гармати світ ще не знав. За словами майстра, "всі дуже хвалили його", але хотіли дізнатися про секрет без винагороди винахідникові. Між тим Івану Федорову конче були потрібні кошти для продовження видання слов'янських друкованих книг. Тому він звертається до саксонського курфюрста Августа. Подальша доля винаходу Івана Федорова невідома, але цей факт його біографії засвідчує, окрім таланту, також наполегливість і підприємливість у досягненні меті. Останній рік життя, 1583-й, був вельми трагічним для Івана Федорова. Не діставши достатніх коштів ні у Римі, ні в австрійського імператора, ні у саксонського курфюрста, він потрапляє в скруту, його майно, друкарське обладнання, книги описують з метою покриття боргів. Не витримавши цього, Федоров захворів і в ніч з 5 на 6 грудня 1583 року помер на руках у сина Івана. Місцем його упокоєння став Онуфріївський монастир у Львові.
Після смерті батька Іван продав свою палітурну майстерню, щоб розплатитися з батьковими боргами. Друкарню ж Івана Федорова викупили у гендлярів ентузіасти друкарської справи Львова і заснували друкарню Львівського братства. Та львівське міщанство, яке все більше політично активізовувалося і краще розуміло роль друкованої книги в боротьбі за збереження українського народу і його культури, зібрало потрібні кошти, щоб викупити із закладу федорівське устаткування. А Львівське православне братство відновило і розвинуло друкарство.
Під опікою церкви, православних братств та шкіл відновлене Іваном Федоровим книгодрукування швидко розвивалося по всій Україні. Наприкінці XVII ст. друкарні відкривалися у багатьох містах, особливо при монастирях; зокрема це друкарня Львівського братства, друкарні в Крилосі, Стрятині, Дермані, Уневі, Почаєві, Чернігові, нарешті у Києво-Печерській лаврі. Традиції Івана Федорова в книжковій графіці та в художньому оформленні плідно продовжували його учні: син Іван, друкар Гринь Іванович із Заблудова, Сачко Сенькович Сідляр, Сенько Корунка та Мина. У наш час у Львові діє Поліграфічна академія імені Івана Федорова. Видатному друкареві встановлено пам'ятник.

// Календар знаменних і пам'ятних дат : Рекомендаційний бібліографічний довідник. – К.,  2003. – ІV кв. – C. 62-67.







Заходи спеціалізованих бібліотек України для дітей до 510-річчя від дня народження засновника друкарства в Україні Івана Федорова, форми та назви https://chl.kiev.ua/prof_nov/2020/200805/%D0%A4%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%B2.pdf

Інтернет-ресурси про Івана Федорова:

http://litopys.org.ua/istkult2/ikult241.htm - Виникнення та розвиток друкарства в Україні

http://litopys.org.ua/fedorovych/bf01.htm- Німчук Василь. Визначна пам'ятка вітчизняного друкарства (Буквар Івана Федорова)

http://kampot.org.ua/history/knugu/bukvar_Ivan_Fedorovuch/index.shtml - Іван Федорович. Буквар 1574.

http://politiko.ua/blogpost40508 - Іван Федоров(Федорович): кому належить його друкарська спадщина?

http://www.referatcentral.org.ua/culture_ethics_esthetics_load.php?id=1455&startext=7 - Друкарська спадщина Івана Федорова

http://www.teacher.in.ua/navchalni-predmeti/ukr-mova-literatura/materiali-do-urokiv/oksana-vanenko-pov-st-drukar-knizhok-nebachenih.html - Іваненко Оксана. "Друкар книжок небачених"

http://litopys.org.ua/nimchuk/nim09.htm - Філологічні видання  Івана Федорова

http://www.tvory.com.ua/fed.html- Федоров Іван - життєвий та творчий шлях

http://incognita.day.kiev.ua/xto-takij-ivan-fedorov-fedorovich.html - Хто такий Iван Федоров (Федорович)?

http://sinod-molodost.in.ua/khmelnitskaya/1010-apostol-kniga-yuvilyar-2014-roku.html - «Апостол» – книга-ювіляр 2014 року

http://arhistratig.in.ua/2010/09/23/bili-storinki-ivana-fedorova/ - Білі сторінки Івана Федорова

http://journlib.univ.kiev.ua/index.php?act=article&article=2162 - "Чи було книгодрукування в Україні до Івана Федорова?": хто ставить це запитання і як на нього відповідають

http://knau.kharkov.ua/news/408-narodzhennya-knigi-do-430-rchchya-vshanuvannya-pamyat-vana-fedorova.html - «Народження книги»: вшанування пам’яті Івана Федорова

http://gazeta.ua/articles/history-newspaper/_pershij-u-shidnih-slovyan-bukvar-vidav-ivan-fedorovich/455210 - Перший у східних слов'ян "Буквар" видав Іван Федорович




Рекомендована публікація

Соборність спогади учасника живого ланцюга єдності 1990

 35 років тому 20.01.1990 відбувся грандіозний Ланцюг Злуки «Українська Хвиля» - живий ланцюг Львів-Київ. Присвячений вшануванню Акта Злуки ...